اطلاعات جغرافیایی روستا

اطلاعات جغرافیایی روستای قلعه سفید

اطلاعات جغرافیایی 

روستای قلعه سفید از توابع شهرستان مبارکه در استان اصفهان می باشد که در بخش مرکزی و در دهستان طالخونچه واقع شده است. فاصله این روستا تا مرکز شهرستان حدود 12/5 کیلومتر و  فاصله ی این روستا با مرکز دهستان نیز حدود 10/47 کیلومتر می باشد. روستای قلعه سفید از نظر جغرافیایی در موقعیت جغرافیایی 32 درجه و 13 دقیقه و 42 ثانیه شمالی و طول جغرافیایی 51 درجه و 28 دقیقه و 55 ثانیه شرقی و در ارتفاع 1768 متری از سطح دریا واقع شده است. در سمت غرب این روستا مجتمع صنایع فولاد مبارکه قرار دارد، در سمت شرق جاده مبارکه –بروجن، در سمت جنوب آن روستاي لاو و در سمت شمالی این روستا و با فاصله دورتر شهر مبارکه می باشد.

توپوگرافی روستا

روستای قلعه سفید یک روستای با مشخصات توپوگرافی دشتی و به طور متوسط دارای ارتفاع 1768 متر از سطح دریا است.

وضعیت آب و هوا

بطور کلی بخش زیادي از بارش منطقه ناشی از جریانات مدیترانه اي است که از سمت غرب و از اوایل پاییز تا اواسط بهار این منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد. میانگین بارندگی این منطقه بر اساس آمار هواشناسی ایستگاههاي دیزیچه و ذوب آهن اصفهان به ترتیب 7/147 و 5/159 میلیمتر است که با توجه به توزیع فصلی بیشترین بارش مربوط به ماههاي آذر -دي -بهمن و اسفند می باشد و در ماههاي مرداد و شهریور این میزان به صفر کاهش می یابد. میانگین رطوبت نسبی در این منطقه نیز متناسب با دوره بارش از آبان ماه شروع و تا فروردین ادامه می یابد که از بیشترین میزان 47 درصد در فروردین ماه تا 5/66 درصد در دي ماه متغیر است. از اواخر بهار تا پایان تابستان شرایط خشکی فیزیکی در این منطقه شدت می یابد که ناشی از کاهش بارندگی و افزایش دما در منطقه است.

میانگین دماي سالانه منطقه بنابر اطلاعات ایستگاه ذوب آهن 6/14و در ایستگاه دیزیچه 12 درجه سانتیگراد می باشد و گرمترین ماه سال تیر و سردترین ماه سال دي ماه است و میزان دما از فروردین شدت می یابد و از مهرماه از شدت آن کاسته می شود. به طور متوسط بیشترین میزان دما در روزهاي تیرماه به میزان 7/35 درجه سانتیگراد و متوسط کمترین میزان روزانه دما در ديماه معادل 9/4- درجه سانتیگراد است. همچنین در تمام ماههاي سال اختلاف دماي شب و روز تقریباً زیاد است با توجه به حداقل هاي دما از آبان ماه تا اواخر فروردین ماه یخبندانهاي زیادي در این منطقه اتفاق می افتد به طوري که سالیانه 139 روز یخبندان گزارش شده است و ماههاي آذر و دي و بهمن بیشترین ایام یخبندان را دارا می باشند .شیب عمومی روستا نیز شیبی ملایم از جنوب به شمال در این روستا میباشد و نشان میدهد که این روستا از نوع دشتی و فاقد عارضه هاي شدید می باشد.

خاک روستا

مطالعات میدانی نوع خاک روستای قلعه سفید را مناسب و بدون هیچ گونه محدودیتی شناسایی کرده است که در صورتی که آب کافی یرای کشت فراهم باشد این منطقه مناسب برای کاشت انواع کشت های سازگار با محیط می باشد.

ذخایر گیاهی و جانوری

مطالعات میدانی ذخایر گیاهی خاص و ویژه ای را برای روستا گزارش نداده است. تنها جانورانی چون روباه، شغال و جوجه تیغی را می توان از ذخایر جانوری روستا برشمرد که در باغات و مزارع  سطح روستا یافت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

13 − پنج =

فهرست